WWW.EL.Z-PDF.RU
БИБЛИОТЕКА  БЕСПЛАТНЫХ  МАТЕРИАЛОВ - Онлайн документы
 


«Конспект уроку з читання на тему: «Або людство покінчить з війною, або війна покінчить з людством.» Бабенко Валентини Василівни вчителя І категорії Семенівської ЗШ I-IIIст. ...»

Відділ освіти Мелітопольської райдержадміністрації

Районний методичний кабінет

Конспект уроку з читання на тему:

«Або людство покінчить з війною, або війна покінчить з людством.»

Бабенко Валентини Василівни

вчителя І категорії

Семенівської ЗШ I-IIIст.

Семенівка

2011 р.

Тема. Україна під час Другої світової війни. Велика Вітчизняна війна у фактах, цифрах, датах. Герої Радянського Союзу, які народилися у м. Мелітополі та районі.

Мета. Знайомство з героїчними сторінками історії нашої країни. Повторити, закріпити й узагальнити навчальний матеріал із даної теми, розвинути вміння та навички самостійної роботи з додатковим історичним матеріалом, аналізувати побачену та почуту інформацію. Спонукання інтересу до історії своєї країни. Підвищення інформаційної культури учнів.

Формувати вміння учнів, аналізувати. узагальнювати історичний матеріал. Виховувати в учнів почуття патріотизму, гордості за своїх предків-воїнів Великої Вітчизняної війни, вдячності до тих, хто здобував велику ПЕРЕМОГУ, виховувати повагу до історичного минулого нашої Батьківщини.

Обладнання. Виставка дитячих малюнків на тему «Як я бачу війну»; виставка творів про Велику Вітчизняну війну, запис пісень про війну, картки, світлина пам'ятника воїнам Великої Вітчизняної війни.

Девіз уроку: «Хай буде тричі проклята війна!»

Хід уроку

І. Організаційна частина.

II. Актуалізація опорних знань учнів.

(Відео вальсу).

Слово вчителя. Це був останній довоєнний вальс, а завтра... була війна.

Як було багато тих героїв,

Чиї невідомі імена.

Навіки їх взяла з собою,

У свій край, невідомий, війна.

Вони билися самовіддано,

Патрон останній берегли,

Їх імена приносить вітром,

Гірким вітром тієї війни.

Часом чуємо, на полі бою,

Через десятки мирних років:

«Прикрий мене! – Прикрию, Коля! »

І  раптом світло спалахне…

А Коля, в цьому тихому полі,

Лежить, не встане ніколи...

Лише гіркий вітер, нам порою,

Нагадує страшні роки.

Сьогодні мало хто заплаче

Прийшовши до могил тієї війни,

Але це все-таки не означає

Що забули Колю ми.

Ми пам'ятаємо, пам'ятаємо це горе.

Залишилася в пам'яті війна,

І наше рідне поле

Приносить вітром імена.

Які асоціації у вас викликає війне? (На дошці розміщено малюнки учнів про війну. Діти коментують зображене.)

Нам не треба війниНам не треба війни, не треба –Ми за спокій і мир на Землі,Щоб не коршаки в чистому небі,А космічні пливли кораблі,Щоб щасливо зростали дітиІ не бачили жаху війни,Щоб зловісний воєнний вітерБув розвіяний вітром весни.Вітром правди і сили людської –Силу ту не здолати в віках -Нас даремно лякають війною,Міць народу - в народних руках!Нам не треба війни, не треба –Ми за спокій і мир на Землі.Щоб не коршаки в чистому небі.А космічні пливли кораблі.

М. Уманець

Який слід залишила війна в житті людей?

Повідомлення теми, мотивація навчальної діяльності учнів.

Постановка проблемного завдання.

Ветеранам ВВВ

Уже минули ті часи,

коли гула війна.

З усіх країн почуєш ти:

«Ура! Ура! Ура!»

Лиш за свободу ми боролись,

за це ми дякуємо Вам.

Що в час важкий і в час негоди

життя ви врятували нам.

Можливо, ми не розумієм

крізь, що Вам довелось пройти,

але ми зберегти зумієм

той мир, що нам ви принесли.

- Тому ми сьогодні мусимо говорити про їхній подвиг.

IV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

Готуючись до уроку кожен записався до однієї з груп:

• дослідники-історики,

• дослідники-літератори,

• дослідники-художники.

1. Розповідь дослідників-істориків.

Спробуємо з'ясувати значення слова ВІЙНА.

Учень. У тлумачному словнику слово війна пояснюється як організована збройна боротьба між державами, суспільними станами.

Учитель. Чи зачепила війна ваш дім? Хто з членів ваших родин воював? Чи повернулися ваші рідні додому?

(Розповіді учнів про своїх дідусів та бабусь, в час війни ще дітей, діляться їхніми спогадами про війну, окупацію, демонструють сімейні реліквії - фото, нагороди, листи, речі. що нагадують про ті воєнні дні.)

Хвилиною мовчання вшануємо пам'ять полеглих за нашу Батьківщину.

Статистика Другої світової війни

• В Другій світовій війні брали участь народи 61 держави, тобто понад 80% людства.

• Бойові дії проходили на території 40 країн Європи, Азії та Африки.

• Було мобілізовано понад 110 млн. чоловік.

• Вбито більше ніж 31 мли. військовослужбовців і понад 32 млн. цивільного населення.

• Поранено 36 млн. чоловік.

• Радянський Союз втратив 27 млн. чоловік убитими (далеко не остаточна цифра),

Німеччина — 13,6 млн.,

Китай — понад 10 млн,,

Польща — 6 млн.,

Японія — 2 млн.,

США - 405 тис.,

Англія — 375 тис. тощо.

• В Україні гітлерівці вбили 4 млн. мирних жителів, понад 2,2 мли. примусово вигнали на роботу в Німеччину.

Наслідки другої світової війни

Друга світова війна розпочалася 1 вересня 1939 р., а закінчилася 2 вересня 1945 р. і стада найкровопролитнішою в історії людства війною, У Другій світовій війні перемогла антифашистська коаліція народів і держав. Ця перемога мала історичне значення. Це була перемога прогресивних сил людства над фашистською реакцією, над державною системою німецько-нацистської та японсько-мілітаристської тиранії й поневолення народів, над нелюдською ідеологією фашизму. В досягнення перемоги найвагоміший внесок зробили народи й армії передусім СРСР, США, Англії, Франції та Китаю. Важливу роль відіграли інші Об'єднані Надії — члени антигітлерівської коаліції. Вирішальний внесок у перемогу зробив Радянський Союз. Червона Армія розгромила й взяла в полон 507 (з 587) німецьких дивізій і близько 100 дивізій сателітів Німеччини, знищила приблизно 75% її бойової техніки. Понад 10 млн. німецьких солдатів і офіцерів навіки залишилися в радянській землі. Союзники розгромили 176 дивізій гітлерівського рейху та його сателітів.

Фашистські війська так і не здобули Москви, Ленінграда, Сталінграда. Зате Червона Армія штурмом оволоділа Берліном, а перед цим — Бухарестом, Будапештом, Віднем, визволила Варшаву, Прагу тощо. Перемога була досягнута великою кров'ю в найбільшій в історії людства війні.

Розповідь дослідників-літераторів.

Учитель. Які твори художньої літератури присвячено даній темі?

Учень. Темі війни присвячено багато художніх творів, кінофільмів, картин. Часто письменники самі були учасниками воєнних дій. фронтовими кореспондентами, знали про війну не з чиїхось слів, а самі «бачили її в обличчя», бачили як «смерть жерла» людські життя, тому не могли про неї мовчати, адже війна йшла довгі 5 років. Це оповідання О. Довженка «Воля до життя». «На колючому дроті», «Стій, смерть, зупинись!», поема А. Малишка «Прометей», оповідання Г.Белля «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа..», картини П. Пікассо «Герніка», Лабенока «Тато»... ( короткий аналіз творів про ВВв)

Розповідь дослідників-художників.

(Учитель пропонує дослідникам-художникам висловити асоціації, викликані словом війна. Які деталі до її портрету можна дібрати з текстів художніх творів про війну?)

Учні. У слові війна чуються крики, стогони людей, зойки, плач, благальні очі жінок, дітей.

Подіям Другої світової війни присвячено твори художників С. Далі, П. Пікассо «Герніка», В. Лабенока «Тато»... Наші малюнки - застереження війні. В них домінують червоний та чорний кольори - символи смерті та крові.

(Учні коментують зображене на своїх малюнках).

Учні демонструють «портрет» війни як земну кулю, поділену навпіл: одна - зелена та квітуча, сонячна та усміхнена, а інша - у полум'ї, де на чорно-сірих клубках диму виписані червоним кольором цитати з творів О. Довженка та Г. Белля...

Емоційно-психологічна хвилинка.

(Вивішується фотокартки героїв Радянського Союзу, які народилися в м. Мелітополі та районі).

«Творча лабораторія»

Скласти сенкан (короткий вірш) про війну.

Сенкан (складання за правилами коротких «віршів»):

1-й рядок - словникове слово (іменник);

2-й рядок - прикметники (опис);

3-й рядок - дієслово (дія);

4-рядок - речення;

5-рядок - висновок;

Наприклад: 1941-1945роки,

Пекельні, полум'яні, страшні...

Обпалили, спустошили, осиротили...

Хай буде проклята війна!

Біда людська.

V. Підведення підсумків уроку.

Учитель. «Друга світова війна – це планетарне безумство, яка робить із людини звіра...» Поясніть значення цих слів О. Довженка.

Учні роблять висновки про те, що будь-яка екстремальна ситуація потребує від людини витримки, сили волі. Перемагають лише сильні духом. Найціннішим є людське життя, пропаганда війни несе загрозу існуванню людства.

Із року в рік часопис віддаляє Своїх нащадків далі від війни. Та травень знов і знову нагадає, Як із життя ішли його сини. Буяють мирно квіти на могилах, До сонця красного метелики летять. А ті, кому війна зламала крила, Священним вічним сном в могилах сплять.

Балада про матір

Постаріла мати за багато років,А вістей від сина все немає.Але вона все продовжує чекати,Бо вірить, бо тому що мати.І на що сподівається вона?Багато років, як скінчилася війна.Багато років, як всі прийшли назад,Крім мертвих, що в землі лежать.Скільки їх у те далеке село,Хлопчиків безвусих, не прийшло.

... Раз на село прислали по весніФільм документальний про війну,Всі прийшли в кіно - і стар, і мал,Хто пізнав війну і хто не знав,Перед гіркою пам'яттю людськийРозливалася ненависть рікою.Важко було це згадувати…

Раптом з екрану син глянув на матір.Мати впізнала сина в ту ж мить,І пронісся материнський крик;- Олексій! Алешенька! Синку! -Немов син її почути міг.Він рвонувся з траншеї в бій.Встала мати прикрити його собою.Все боялася - раптом він впаде,Але крізь роки мчав син вперед.- Олексій! - Кричали земляки.- Олексій! - Просили, - добіжи!..Кадр змінився. Син залишився жити.Просить мати про сина повторити.І знову в атаку він біжить.Живий-здоровий, не поранений, не вбитий.- Олексій! Алешенька! Синку! -Немов син її почути міг...Дома все їй згадувалося кіно...Все чекала, ось-ось зараз у вікноПосеред тривожної тишіПостукає син її з війни.

Учитель. Ішли роки. Гоїлися рани,зростали повоєнні покоління - 65 років тому землю нашої держави було звільнено від завойовників. Усе менше залишалося учасників Великої Вітчизняної війни. Честь їм і шана живим! Вічне слава загиблим! Хай не згасає пам'ять про героїв!

- Миру вам, дорогі діти!

Сонячних ранків, блакитного небі довгого віку і душевної щедрості, якої б ви змогли обдарувати усіх, хто хоч серцем торкнувся того страшного слова - «війна».

VI. Оцінювання роботи учнів,

VII. Домашнє завдання.

Підготувати усний твір на тему «Людина на війні».

Засисати місцевий матеріал про участь земляків у Великій Вітчизняній війні. підготувати міні-проект «Мій край у роки війни».

Твір «Моя сім'я в роки Великої Вітчизняної війни».

Похожие работы:

«УТВЕРЖДАЮ Заместитель Председателя Правительства Российской Федерации О.Голодец28 сентября 2012 г. № 5324п-П12КОМПЛЕКС МЕРОПРИЯТИЙ по развитию институтов самоуправления и принятию кодексов профессиональной этики работников, ок...»

«Технология создания библиотечного проекта (методические рекомендации для библиотекарей района) Проектное развитие культуры базисный инструмент инновационной деятельности, позволяющей генерировать и претворять в жизнь свежие созидательные идеи, обеспечивающий реорганизацию и модернизацию учреждений культуры на...»

«Лингвострановедение: методы анализа, технология обучения. Десятый межвузовский семинар по лингвострановедению: Сб. статей в 2-х ч./ Отв. Ред. Л.Г.Веденина. –Ч.II. – М.:МГИМО(У)МИД России, 2013. – 27 0с. – С. 42-55 (0.7 п.л.). Кухарева Е.В. (МГИМО)КАТЕГОРИЯ ВЕЖЛИВОСТИ И ФОРМЫ ЕЁ ПРОЯВЛЕНИЯ В...»

«Министерство образования и науки РФ МБОУ Каргасокская средняя общеобразовательная школа №2 Английский язык в жизни Пушкина (информационно-поисковый проект с элементами исследования) Авторы: Лаконкина Е. (7 класс) Скирневская Е. (7 класс) Руководитель: Фатеева Т. А. Каргасок 2013 Содержание I.Введение 3 II.Английск...»

«АННОТАЦИЯ к выпускной квалификационной работе Языковые средства реализации коммуникативных стратегий вежливости в немецкой и русской лингвокультуре (на материале частной переписки Ф. Шиллера и Г. Кёрнера, А. С. Пушкина и П. А. Вяземского) студентки 4 курса отделения иност...»

«Халепа Олександра Сергіївна аспірантка Інституту проблем сучасного мистецтва НАМ України м. КиївІСТОРИКО-КУЛЬТУРНІ ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ ПРОСТОРУ ІНДУСТРІАЛЬНИХ ПАМ’ЯТОК У статті розкривається тема історико-культурних особливостей...»

«Санкт-Петербургский государственный университет Филологический факультет Кафедра английской филологии и лингвокультурологииВыпускная квалификационная работа Магистранта Насоновой Анны Евгеньевны на тему: "Риторика научно-популярного дискурса (на материале русских и английских журналов)" Научный руководи...»







 
2018 www.el.z-pdf.ru - «Библиотека бесплатных материалов - онлайн документы»

Материалы этого сайта размещены для ознакомления, все права принадлежат их авторам.
Если Вы не согласны с тем, что Ваш материал размещён на этом сайте, пожалуйста, напишите нам, мы в течении 2-3 рабочих дней удалим его.